Gry są narzędziem, które potrafi wywołać u graczy flow. Jest to stan, w którym gracz nie chce przerywać rozgrywki, bo jest do takiego stopnia zaangażowany w grę. Będąc w stanie flow gracz bez wahania potrafi poświęcić na daną czynność cały swój czas i nie myśli o niczym innym. Gry wywołują u graczy podekscytowanie oraz uczucie zrelaksowania. Uczucia te to idealny stan do nauki. Z tego powodu zastosowanie grywalizacji w procesach szkoleniowych to idealny sposób na zwiększenie efektywności rezultatów szkolenia.
W procesach gry można zastosować na różnych etapach:
1. Symulacje biznesowe stosowane jednocześnie ze szkoleniem – Na początku trener wygłasza instrukcje wstępne i rozpoczyna się rozgrywka. Może ona trwać od kilku do kilkunastu rund. W grze umieszczone są elementy edukacyjne. Trener dodatkowo podchodzi do uczestników szkolenia i udziela im informacji oraz rad. Dzięki temu uczestnicy mają poczucie, że ktoś ciągle dba o ich rozwój. Gracz jest zajęty rozgrywką i nie odczuwa, że trener się nim nie zajmuje, gdy udziela rad innym graczom. Po szkoleniu trener ma możliwość posługiwania się przykładami z gry dla lepszego przekazania i utrwalenia wiedzy teoretycznej.
2. Gry biznesowe stosowane przed szkoleniem – Gra rozpoczyna się instrukcjami wstępnymi. Dzięki zastosowaniu gry przed szkoleniem uzyskuje się wzrost ich zaangażowania ze względu na odczuwanie podekscytowania i zrelaksowania, dzięki uczestnictwu w symulowanej rozgrywce. Uczestnicy pożądają wiedzy od trenera i mają potrzebę nauki. Dzięki temu trener ma zapewniony wzrost uwagi uczestników. Ma możliwość odnoszenia się podczas szkolenia do przykładów z gry, które dodatkowo budują efektywność szkolenia oraz ułatwiają zrozumienie tematu. Dodatkowo wzmacnia to efekt podsumowania szkolenia i wyciągania z niego wniosków.
3. Wykorzystanie gier symulacyjnych na początku szkolenia jak i po etapie przekazania wiedzy przez trenera – Tak jak opisane to zostało w przypadku drugiego zastosowania - gry biznesowe na początku wywołują wzrost zaangażowania. W tym przypadku proponujemy dodatkowe wzmacnianie efektów poprzez wykorzystanie gry także po szkoleniu prowadzonym przez trenera. Uczestnicy mogą od razu przetestować zdobytą wiedzę w symulowanych warunkach. Wzmacniane jest tym samym zapamiętywanie i przyswajanie informacji. Uczestnicy szkolenia sami dostrzegają, że wiedza przekazywana przez trenera jest przydatna oraz że mogą ją zastosować w praktyce.
Podsumując:
- Gamifikacja pozwala na wzmocnienie rezultatów szkolenia.
- Grywalizacja wzmacnia zaangażowanie w podejmowane działania, w samo-rozwój oraz w naukę.
- Dzięki grom biznesowym pożądane zachowania są utrwalane na długo. Nie tylko po zakończeniu szkolenia, ale w codziennych obowiązkach służbowych.
- Dzięki grom symulacyjnym możliwe jest efektywne dotarcie do osób szkolonych w tym samym czasie.
Wyjdź z tłumu firm używających wyłącznie tradycyjnych metod szkoleniowych. Sprawdź naszą ofertę grywalizacyjną i wyjdź poza szereg, stań się wyjątkowym. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dopasować idealny scenariusz, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Z przyjemnością podejmiemy się wyzwaniom, jakie przed nami postawicie.
Daj się zaskoczyć naszemu profesjonalizmowi i efektywności!