Rozmiar ma znaczenie...
Nagłówek nie powinien być długi. Co prawda nie ma ściśle określonej liczby znaków, jakie powinien zawierać, ale faktem jest, iż długie nagłówki są zdecydowanie rzadziej czytane, niż takie, które odbiorca jest w stanie 'wychwycić' przelotnym spojrzeniem. Ważne jest, aby nagłówek się różnił się od reszty treści. Tutaj mamy nieograniczone możliwości - rozmiar czcionki, kolory, pogrubienia, podkreślenia... Czyli wszystko to, co przykuje uwagę swoją odmiennością:) Jednak ważne jest, aby nie przesadzić. Jeśli treść ma charakter poważny np. naukowy, musimy ograniczyć się do delikatnego podkreślenia nagłówka.
Prowokująca informacja...
O tym, że nagłówek jest bardzo ważny- już wiadomo :) Warto postarać się, aby jego treść była nieco intrygująca, wzbudzająca ciekawość u czytelnika. Jednakże trzeba pamiętać, że nagłówek stanowi część informacyjną dla publikowanej przez nas treści, dlatego ma on za zadanie nie tylko przykuć uwagę czytelnika, ale także przedstawić mu zarys tematu, problematyki dalszej części tekstu.
Matematyka nie kłamie...
Duże zainteresowanie u czytelników zazwyczaj wzbudzają liczby. Sugerują one, że coś zostało poddane badaniom, więc jest wiarygodne, czy też po prostu dają jasne informacje. Np. jeśli użyjemy w nagłówku informacji: '5 skutecznych sposobów na zwalczenie przeziębienia', zamiast 'Sposoby na zwalczenie przeziębienia', prawdopodobieństwo przeczytania napisanego przez nas artykułu wzrasta o 50%! Dobrym sposobem na wykorzystanie magii liczb jest powoływanie się na dane statystyczne. Oczywiście dane te muszą być prawdziwe.
Obiecanki...
Gwarancją udanego i chętnie czytanego artykułu jest nagłówek, który przedstawia korzyści dla czytelnika, np. 'Z nami zrzucisz 5 kg w 7 dni!'. Nie dość, że informujemy o znaczącej korzyści, to jeszcze precyzujemy czas, dzięki czemu czytelnik postanowi odkryć tę 'cudowną' metodę, nawet jeśli osobiście jej nie potrzebuje.
Przymiotniki mają moc...
Pisząc nagłówek, starajmy się użyć jak największej liczby przymiotników. Bowiem takie określenia jak 'najlepszy', 'najskuteczniejszy', czy też 'rewelacyjny' dają czytelnikowi sygnał, że prezentowana przez nas treść wyróżnia się na tle innych. Zapowiedź czegoś atrakcyjnego, zawsze wzbudza duże zainteresowanie.
Podsumowując, nagłówek ma nie tylko intrygować treścią, czy zaciekawić formą, ma także przedstawić czytelnikowi ogólny zarys dalszej treści. Powinien być krótki i konkretny. Fantazyjny, ale prawdziwy. Takie sztuczki wymagają jednak wiedzy i doświadczenia, dlatego aby zyskać szerokie grono odbiorców, warto skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie (np. www.arteneo.pl). Pamiętajcie - dobrze dobrany nagłówek gwarantuje sukces!